Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

13 lutego 2020

Prof. Wojciech Kosiak: Przenośne urządzenie USG to "nowy" stetoskop. Wielu medyków już go używa

W badaniach USG można skutecznie sprawdzić stan organów, także tych chronionych przez układ kostny, jak mózgowie czy płuca - mówił w Radiu Gdańsk dr hab. Wojciech Kosiak, prof. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierujący Pracownią Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK.
- Badanie USG płuc nie jest tak dokładne jak tomografia, ale można zobaczyć dużo więcej niż np. w zwykłym badaniu rentgenowskim - mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską. Prof. Kosiak tłumaczył od czego zależy jakość badania USG, jak głęboko można "zajrzeć" w ciało człowieka, a także czy badania porównawcze powinno się wykonywać na tym samym aparacie.

kosiak 2
fot. Piotr Bonar/Radio Gdańsk

W audycji była mowa też o zastosowaniu ultrasonografii w diagnostyce serca i trzustki, a także o badaniach z użyciem kontrastu. Gość Radia Gdańsk mówił też o przenośnych urządzeniach USG, których używa coraz większa grupa lekarzy.

- Te ultrasonografy to "nowe stetoskopy", czyli tzw. słuchawki lekarskie. Marzę o tym, żeby weszły do powszechnego użytku. Lekarz nie będzie się domyślał, ale będzie mógł sprawdzić stan pacjenta, zajrzeć do jego wnętrza - mówił profesor.