Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

06 lutego 2020

Władze GUMed chcą awansu uczelni do czołówki rankingu szanghajskiego. Trzeba "przeskoczyć" o 300 miejsc

Współpraca naukowa z najlepszymi uczelniami medycznymi na świecie, rozwój badań naukowych i wzrost liczby publikacji - to niektóre zadania, mające podnieść rangę naukową Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. GUMed znalazł się w elitarnym gronie 10 szkół wyższych w Polsce, które uzyskały status uczelni badawczej w wyniku konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Co to oznacza dla naukowców, ale także dla pacjentów na Pomorzu, mówili w Radiu Gdańsk rektor uczelni prof. dr hab. Marcin Gruchała i prorektor ds. nauki prof. dr hab. Tomasz Bączek.

Naukowcy stwierdzili w rozmowie z Joanną Matuszewską, że celem na najbliższe lata jest rozwijanie współpracy naukowej z ośrodkami, które osiągnęły sukces, bo awansowały w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata tzw. rankingu szanghajskim.

- Obecnie GUMed na liście dotyczącej uczelni medycznych jest w czwartej setce. Chcemy być wyżej, przeskoczyć do pierwszej setki. Wiemy jak to zrobić. Żeby to się udało, trzeba zwiększyć liczbę publikacji, ściślej współpracować z innymi ośrodkami naukowymi w zakresie badań - mówił prof. Tomasz Bączek.

audycja rg
fot. Joanna Śliwińska/GUMed

Rektor prof. Marcin Gruchała mówił, że będzie chciał skorzystać z doświadczeń kilku uniwersytetów medycznych, m.in z Wielkiej Brytanii i Holandii, którym udało się awansować o kilkaset miejsc w rankingu szanghajskim. - Obserwujemy jak oni to zrobili i korzystamy z ich doświadczeń u nas. Kolejna rzecz to współpraca z lokalnymi uczelniami, tu u nas na Pomorzu. To też ma wielki potencjał- mówił rektor.

W najbliższych latach GUMed będzie dostawał dodatkowe pieniądze na rozwój nauki. Rozwijane mają być zwłaszcza onkologia, kardiologia a także biochemia, genetyka i biologia molekularna. Uczelnia ma zaplecze badawcze, w tym Centrum Medycyny Translacyjnej i Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz.

- Nasze działania naukowe już od lat odczuwają pacjenci, mogący korzystać z odkryć, które udoskonalają praktykę kliniczną. Będzie tego jeszcze więcej - zapewniał rektor prof. Marcin Gruchała.