Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

28 listopada 2019

Urolog: Palenie papierosów to najczęstsza przyczyna raka... pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest powiązany z paleniem tytoniu. Najczęściej chorują mężczyźni po 50 roku życia, którzy są nałogowymi palaczami - mówił w Radiu Gdańsk dr Karol Sasim, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej szpitala w Kościerzynie.
- Substancje zawarte w dymie tytoniowym wdychane do płuc przenikają do krwiobiegu a następnie są wydalane przez nerki do moczu. Te substancje powodują powstawanie komórek nowotworowych. Takie same szkodliwe działanie mają niektóre substancje obecne przy procesach chemicznych np. wulkanizacji - mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Lekarz tłumaczył też, że charakterystycznym objawem raka pęcherza moczowego jest krwawienie. Różni się jednak od tego, występującego przy infekcjach. - To krwiomocz makroskopowy, czyli taki który widać gołym okiem, któremu nie towarzyszą żadne inne objawy. Jest odmiennie niż w infekcji, której zwykle towarzyszą ból i pieczenie. Krwiomocz związany z rakiem jest bez tych objawów. Widzimy go, ale go nie czujemy. 

Podkreślał, że w przypadku raka pęcherza nie wolno zwlekać z rozpoczęciem leczenia, bo w większości przypadków rozwija się od szybko. - To są tygodnie, a nie miesiące czy lata - wyjaśniał lekarz.  

sasim karol 1
Fot. Piotr Bonar/Radio Gdańsk

W audycji mowa była też o leczeniu chirurgicznym nowotworów pęcherza, rodzajach wykonywanych badań diagnostycznych a także przeciwdziałaniu chorobie nowotworowej.

Dr Karol Sasim mówił też, jak należy postępować w przypadku nawracających infekcji bakteryjnych pęcherza i dlaczego czasem mimo stosowania antybiotyków nie udaje się ich wyleczyć.