Auto-moto

Prowadzi:  Tomasz Galiński i Sebastian Kwiatkowski

13:15

poniedziałek,

04 czerwca 2018

Studenci Politechniki Gdańskiej sami zbudowali... bolid. Potrzebują pomocy, żeby ostatecznie spełnić marzenia

Ich bolid waży około 200 kilogramów. Dzięki 120-konnemu silnikowi do 100 km/h przyspiesza w nieco ponad cztery sekundy. Studenci z Koła Naukowego Mechanik z Politechniki Gdańskiej przygotowują się do wyjazdu na międzynarodowe zawody z cyklu Formuła Student.
- Zespół PG Racing Team zamierza zaprezentować swój trzeci już pojazd na torach we Włoszech i Andorze - mówią Sławomir Kaniewski i Mariusz Getek.
 
PASJA 30 OSÓB

Jak mówią, bolid przypomina ten z F1. Ma sporo spoilerów, bo rywalizuje na krótkiej i krętej trasie. Podobnie jak w starszej formule liczy się lekka konstrukcja i aerodynamika. Pojazd ma między innymi poszycie z włókna węglowego i wahacze karbonowe.


W zawodach oceniane są też pomiar przyspieszenia i spalania, ale też wartość biznesowa projektu.

Zespół liczy 30 osób i - jak podkreślają studenci - łączy ich pasja. - To żmudna walka. Borykamy się z problemami, także finansowymi. Uczymy się nowych rzeczy i ulepszamy. Zawsze mamy szansę, na to liczymy - podkreślają.


MOŻNA POMÓC

Koszt budowy bolidu to 100 tysięcy złotych. Studentom do wyjazdu brakuje kilkunastu tysięcy. Inicjatywę można wesprzeć w internecie. Zawody na słynnym Riccardo Paletti Circuit we Włoszech i Castelloli Circuit w Andorze odbędą się w lipcu. Uczestniczy w nich ponad 100 zespołów młodych naukowców z całego świata.

Informacje o projekcie znaleźć można na pgracing.pl

 

Sebastian Kwiatkowski/mili