4 czerwca. Dzień, który zmienił Polskę

Prowadzi:  Jacek Łęski i Piotr Semka

13:30

wtorek,

30 kwietnia 2019

"Nadzieje na zmiany w Polsce były związane z próbami pierestrojki". Jak wybory w 1989 roku wyglądały z perspektywy amerykańskiej?

30 lat temu 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu i w pełni wolne do Senatu. Polska jako pierwsza zmieniała dotychczasową geografię polityczną i ustrojową Europy Wschodniej. Uczestnicy tamtych wydarzeń wspominają jak wyglądał przełomowy okres, jakie były nadzieje i oczekiwania oraz do jakich doszło przemian. Program przygotowują Jacek Łęski i Piotr Semka.

W pierwszym odcinku Jacek Łęski rozmawiał z profesorem Wojciechem Roszkowskim polskim ekonomistą w okresie PRLu związanym z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym. Był także autorem podziemnych wydań najnowszej historii Polski. Pisał pseudonimem „Andrzej Albert". Kolejnymi gośćmi byli: Mateusz Wyrwich – dziennikarz, publicysta i pisarz, w latach 80. dziennikarz Tygodnika Solidarność oraz publicysta prasy podziemnej i Adam Borowski polski działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej i działacz społeczny.

 

Fot. Zbigniew Kosycarz