100-lecie odzyskania Niepodległości

Prowadzi:  Marzena Bakowska

18:30

poniedziałek,

05 listopada 2018

Nielegalne obchody Święta Niepodległości w czasach PRL w Gdańsku

11 listopada to dzień, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości. W 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska wróciła na mapy. W czasach PRL o tym fakcie milczano. Jednak pod koniec lat 70. w Gdańsku opozycja antykomunistyczna zorganizowała nielegalne obchody.
Z okazji 60. rocznicy odzyskania niepodległości, 11 listopada 1978 r. w Bazylice Mariackiej ks. Józef Zator - Przytocki odprawił Mszę św., potem odbyła się manifestacja przed pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Spontaniczne przemówienie wygłosił Aleksander Hall. O tym opowiada w audycji uczestnik wydarzeń Mirosław Rybicki.

ZATRZYMANI

Podobne uroczystości odbyły się rok później. Część działaczy podziemia zatrzymano 10 listopada, w tym Mirosława Rybickiego. - Mimo takich prewencyjnych działań MO i SB, obchody zgromadziły więcej osób niż rok wcześniej - mówi Arkadiusz Kazański z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

AUDYCJA W OBRONIE PAMIĘCI

Audycja "Pomorskie miesiące" poświęcona jest najnowszej historii Polski w kontekście Pomorza. Przypominamy w niej najważniejsze wydarzenia, które miały wpływ na proces odzyskiwania suwerenności w naszym kraju po II wojnie światowej. Przygotowują ją Jan Hlebowicz z IPN i Marzena Bakowska z Radia Gdańsk.


Fot. archiwum IPN