100-lecie odzyskania Niepodległości

Prowadzi:  Marzena Bakowska

18:30

wtorek,

06 listopada 2018

Pomorzanie Polskiej Niepodległości: Przywrócił pamięć o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska. Poznaj Brunona Zwarrę (1919-2018)

14 sierpnia 2018 roku odszedł człowiek, którego można nazwać Pomorzaninem polskiej niepodległości. Jego książki to podstawa dla każdego, kto chce poznać losy Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Przywracał o nich pamięć, relacjonował ich życie i oddawał im należne miejsce w historii. Ostro krytykował Guntera Grassa, laureata literackiej Nagrody Nobla. Uważał, że w "Blaszanym bębenku" zmniejszył rolę polskich pocztowców w Gdańsku.


Nie lubił jednak składania mu hołdów. Był zasadniczy i konkretny, ale serdeczny. Kiedy się z nim spotykano, to on decydował jak będzie przebiegała rozmowa. Uważał, że w zdrowiu zachowuje go kieliszek koniaku, który pijał wieczorami. I dożył prawie 99 lat do końca zachowując do końca bystry umysł, o czym opowiada w audycji jego wnuk Adam Choroszkiewicz. Jako jedna z niewielu osób do końca utrzymywał ścisłe relacje z dziadkiem, który w pewnym momencie wycofał się z życia publicznego i rodzinnego.

W archiwum Radia Gdańsk zachowały się wypowiedzi pisarza, które zostały wykorzystane w audycji. Opowiadają o Brunonie Zwarze: Elżbieta Rusak i Władysław Kawecki z Wydawnictwa Marpress, Elżbieta Grot i Ewa Malinowska z Muzeum Stutthof, Krystyna Ejsmont ze Stowarzyszenia Biskupia Górka. List pisarza z 1996 r. do Gerarda Knoffa czyta córka Knoffa - Iwona Stobińska.

Fot. Stowarzyszenie Biskupia Górka