100-lecie odzyskania Niepodległości

Prowadzi: 

22:05

wtorek,

30 stycznia 2018

Nazywał się jak autor słów hymnu. Poznaj drugiego Józefa Wybickiego, który stworzył pomorski samorząd

Jego zasługi dla Pomorza są ogromne. Jest jednym z tych, którzy po 123 latach niewoli scalali te tereny z Ojczyzną. To on wręczał Józefowi Hallerowi pierścień, którym dokonały się zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 r. w Pucku. Tymczasem pozostaje w cieniu swego krewnego, autora słów polskiego hymnu narodowego, bo nosi to samo imię i nazwisko. Józef Wybicki.

Najczęstszym błędem, który pojawia się w jego kontekście, to nazywanie tego drugiego potomkiem pierwszego Józefa Wybickiego. Nie był jego potomkiem, choć takie zapisy znajdują się nawet na tablicach jemu poświęconych. Zawiłości genealogiczne w audycji wyjaśnia Przemysław Rey, kierownik Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Opowiada o niezwykłych losach rodu Wybickich oraz o działalności społeczno - politycznej Józefa, który urodził się w 1866 roku w Niewierzu koło Brodnicy, czyli w dzisiejszym województwie kujawsko-pomorskim. Jako pierwszy starosta krajowy pomorski przyczynił się do rozwoju samorządu na Pomorzu.

Józef Wybicki był nie tylko politykiem, ale także lekarzem. Zamieszkał w Gdańsku, bo otrzymał tu zatrudnienie w renomowanym szpitalu. Niewiele wiemy jednak o jego pracy jako lekarza, ale zawód ten umożliwiał Polakom zajęcie wysokiej pozycji społecznej, o czym opowiada w audycji Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Zdradza także niezwykłe okoliczności śmierci Józefa Wybickiego, który zmarł podczas manifestacji patriotycznej 28 kwietnia 1929 w Toruniu.

 

Marzena Bakowska