Akcja "Przytul dziecko ręcznikiem"
Fot. Facebook.com/DzieciMariny

poniedziałek,

06 sierpnia 2018

14:26

"Przytul dziecko ręcznikiem", czyli o akcji dla Dzieci Mariny z Dworca Brześć słów kilka [ADRESY, LINKI, INFORMACJE]

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Bo dziecko to radość, to spontaniczność, to wreszcie bezgraniczne zaufanie i miłość - mimo wszystko. Taką radość chcemy dać przyjaciołom z Czeczenii - Dzieciom z Dworca Brześć, które, mimo swoich kilku, kilkunastu lat, widziały dużo za dużo. To, czego dzieci nie powinny oglądać.
Z mamami - dzielnymi bojowniczkami - uciekły do Europy. Dziś większość z nich mieszka w ośrodkach dla uchodźców. Ale w ośrodkach życie nie jest kolorowe, dlatego dzieci jeżdżą po Polsce, spędzają tu wakacje, przy udziale i na zaproszenie ludzi dobrej woli. Dzieci z Dworca Brześć (>>>strona i >>>Facebook) przyjeżdżają do Gdyni 18 sierpnia. Będzie ich pięćdziesięcioro i chcemy sprawić, by ta wizyta była dla nich wyjątkowa, niezapomniana i ciepła. I byśmy mogli przytulić je ręcznikami.
 
DZIECI MARINY Z DWORCA BRZEŚĆ

Marina Hulia od półtora roku opiekuje się czeczeńskimi dziećmi i mamami, koczującymi miesiącami w białoruskim Brześciu oraz tymi, którym udało się w końcu wjechać do Polski i tu czekają na uregulowanie swojej sytuacji prawnej. Co zmusiło rodziców do ucieczki z kraju? Dlaczego zgarnęli dzieci, i w letnich ubrankach i sandałkach przywieźli na Białoruś? Przyczyny opuszczenia kraju ojczystego są różne, ale w każdym wypadku nie do udźwignięcia. Prześladowania, porwania, czasami tortury - niemożność życia w totalitarnym kraju, którym dzisiaj jest Czeczenia. Polska odgrodziła się szlabanem od dzieci i ich rodzin. Nie są wpuszczani na teren RP, chociaż proszą o ochronę. Marina dzień po dniu stara się zwrócić dzieciom skradzione dzieciństwo poprzez zabawę, uśmiech, przytulanie i miłość. Ona oraz inni dobrzy ludzie, zbierają pieniądze i dary rzeczowe dla najbardziej potrzebujących, organizują spotkania, podczas których czeczeńskie i polskie rodziny mogą się poznawać i zaprzyjaźniać oraz wyjazdy, między innymi do Gdańska właśnie.
 

PRZYKRYJMY JE RĘCZNIKIEM

W związku z tym, że dzieci przyjadą do Gdyni już za dwanaście dni, zbieramy dla nich ręczniki kąpielowe - kolorowe, czyste, aby sprawiły im jeszcze większą frajdę podczas kąpieli w morzu. Potrzebujemy też śpiworów i prześcieradeł. Te, które zostaną, trafią do organizacji, zajmujących się pomocą osobom bezdomnym. Zbieramy dla dzieci wodę butelkowaną, kremy przeciwsłoneczne, aby kąpiel i opalanie były bezpieczne. Wreszcie - słodycze: batoniki, gumy, czekolady, żelki, bo przecież nie ma na świecie dziecka, które nie lubiłoby słodyczy, a wakacje to taki okres, w którym najmłodszym potrzeba dużo słońca i słodkości.

Zbiórka prowadzona jest w kilku miejscach:

Gdynia Chylonia – Wymiennikownia, ul. Kartuska 20b (od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 - 21:00)
Gdynia Śródmieście – Księgarnia Vedemecum, ul. Świętojańska 5 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 20:00, w sobotę od 10:00 do 19:00 i niedzielę od 10:00 do 17:00),
Gdynia Dąbrowa – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Nagietkowa 73 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00),
Gdynia Działki Leśne Parafia Jezuitów ul. Tatrzańska 35
Gdańsk Oliwa – Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 15:00 lub poza godzinami pracy biura po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 519-166-301),
Gdańsk Nowy Port – sklep charytatywny "Złota Szafa", ul. Władysława IV 12b

Można też wesprzeć zbiórkę finansowo, przelewając środki na:
JEZUICKIE CENTRUM SPOŁECZNE
Nr konta: 30 2030 0045 1110 0000 0289 7440
ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa
z dopiskiem "Morze jak marzenie".


Co kilka dni na antenie będziemy mówić o akcji, zapraszać nowych gości, odkrywać przed Wami ciekawe rzeczy i opowiadać interesujące historie. Wszystko to postaramy się też przenosić na stronę internetową. Akcję można również śledzić na fanpage'u facebookowym "Przytul dziecko ręcznikiem" (>>>TUTAJ).

 

mk