Wiadomości
Finał kampanii ECC w Gdańsku w 2015 roku Fot. Piotr Połoczański/www.gdansk.pl

środa,

01 czerwca 2016

07:22

Najbardziej rowerowe miasto Europy. Gdańsk bierze wszystko

Gdańszczanie mogą być z siebie dumni. Bez trudu obronili tytuł najbardziej rowerowego miasta Europy. Przejechali w ciągu miesiąca najwięcej kilometrów ze wszystkich drużyn. Ponadto, pobili zeszłoroczne statystyki.

W europejskiej kampanii brało udział pięćdziesiąt europejskich miast. Uczestnicy liczyli kilometry przemierzone na rowerze korzystając z aplikacji mobilnej European Cycling Challenge.

WYNIKI SĄ IMPONUJĄCE

30 maja na stronie internetowej kampanii można było przeczytać, że liczba uczestników rowerowej rywalizacji miast Europy w Gdańsku wynosiła aż 4147. W najbliższym Wrocławiu było to tylko 1921 osób. Liczba przejechanych kilometrów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców w Gdańsku kształtowała się na na poziomie 1652, w kolejnym (szwedzkim) mieście Umeå - 1304 kilometry. I wreszcie bezwzględna liczba wykręconych na rowerach kilometrów: w Gdańsku - 763 tysiące, Wrocław - 306 tysięcy.

NIE BYŁO SZANS NA ODEBRANIE NAM ZWYCIĘSTWA

- Do połowy maja można było jeszcze mówić o jakiejś rywalizacji z Wrocławiem i Umeå, ale później nie było już najmniejszych szans na odebranie nam zwycięstwa - mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator ECC z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Zadziałała wzmożona promocja akcji i pewnie także dobre opinie zeszłorocznych uczestników na jej temat. Zbudowaliśmy najmocniejszą drużynę, w dodatku dużo większą niż w 2015 roku. Wtedy dla Gdańska jeździło 2600 osób, w tym roku o ponad połowę więcej.

ROWEREM DO PRACY

Do końca maja trwała też zaciekła walka w "poddrużynach". W ramach kampanii "Rowerem do pracy" konkurowały ze sobą drużyny złożone z pracowników gdańskich firm i instytucji. W oddzielnej klasyfikacji jeździli uczniowie z miejskich gimnazjów. O miano zwycięzców wśród firm walczyć można było w wielu kategoriach: od mikroprzedsiębiorstwa do korporacji. Zarówno dodatkowa kampania dla gimnazjów jak i dla firm to autorskie pomysły z Gdanska, "zebrane" w ten sposób kilometry wliczane były także w ogólną rywalizację w ramach ECC.

- Wyniki poszczególnych teamów będą znane na początku czerwca. Musimy ręcznie przeliczyć liczbę przejechanych kilometrów na liczbę pracowników poszczególnych firm - tłumaczy Krzysztof Perycz-Szczepański.

GDAŃSKIE KOSZULKI LIDERÓW

Wszyscy gdańscy rowerzyści, którzy przekroczyli pułap tysiąca kilometrów, na bieżąco otrzymują unikalne gdańskie "koszulki leaderów".

74053Fot. Referat Mobilności Aktywnej UMG


WIELKI PRZEJAZD ROWEROWY

Oficjalne zakończenie ECC w Gdańsku i wręczenie nagród odbędzie się 12 czerwca, podczas Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Wśród wszystkich osób, które w ciągu maja wykręciły w ramach kampanii przynajmniej 10 kilometrów, rozlosowane zostaną nagrody ufundowane przez gdańskie sklepy rowerowe. Główna to rower, pozostałe - wysokiej klasy gadżety dla cyklistów.
 
Do końca zbliża się także kampania Rowerowy Maj, w której rywalizują z kolei gdańskie przedszkola i szkoły podstawowe. Wynik poznamy około 6 czerwca.

gdańsk.pl/mich