Wiadomości
Tramwaj przebywał w Krakowie od lat 80-tych Fot. Radio Gdańsk/Maciej Bąk

czwartek,

18 lutego 2016

10:04

Ręcznie rozsuwane drzwi, korbka, stoliki przy siedzeniach. Zabytkowy tramwaj dotarł do Gdańska [ZDJĘCIA]

- To w tej chwili najpiękniejszy pojazd w naszej zabytkowej flocie - tak o zbudowanym w latach 30-tych ubiegłego wieku tramwaju Ring zgodnie mówią pracownicy Zakładu Komunikacji Miejskiej. W czwartek rano staruszek przyjechał z Krakowa do Gdańska.


W stolicy Małopolski przebywał od lat 80-tych. Pierwotnie miał być zabytkiem planowanego muzeum komunikacji. Placówka ostatecznie nie powstała, ale tramwaj i tak udało się odnowić.

KOLEJNE ZABYTKOWE TRAMWAJE W GDAŃSKU?

- W Krakowie znajdowały się dwa tramwaje typu Ring skonstruowane w latach 30-tych w Gdańsku. Na szczęście przechowywano je pod dachem, więc nic nie zardzewiało i łatwo było je odnowić. Moim zdaniem, nasi koledzy z Małopolski zrobili świetną robotę. Czy sprowadzimy do Gdańska kolejny? Są takie plany - mówi Maciej Lisicki, wiceprezes ZKM Gdańsk.

RETRO TRAMWAJ

Tramwaj cofa pasażerów do przeszłości już od samego wejścia – ręcznie rozsuwane drzwi, manualny dzwonek, korbka, stojące stanowisko motorniczego, stoliki przy siedzeniach i mnóstwo innych odtworzonych szczegółów. - Proszę zwrócić uwagę też na oświetlenie. Nie ma tu żadnych lamp, są tylko... żarówki. Tak kiedyś oświetlane były tramwaje! - mówi Mariusz Uziębło, kierownik zajezdni tramwajowej na Abrahama. W Ringu są 22 miejsca siedzące i aż 38 stojących.

"PIERWSZA" JAZDA JUŻ W MARCU

Pierwsi pasażerowie pojadą odnowionym Ringiem prawdopodobnie już w marcu. Tramwaj będzie kursował na wakacyjnych trasach turystycznych, będzie też atrakcją ważnych miejskich wydarzeń. Wcześniej próbę generalną przeszedł na ulicach Krakowa, którymi kursował przez trzy tygodnie, promując jednocześnie Gdańsk.

Maciej Bąk/mich

Zobacz Galerię