Wiadomości
W Senacie znajdą się między innymi Bogdan Borusewicz i Antoni Szymański fot. Agencja KFP

wtorek,

27 października 2015

12:10

Kto z Pomorza w Senacie? Jeden debiutant, reszta "stare wygi"

Mandaty rozdane. Kto z Pomorza zasiądzie w ławach senackich? Poznaj swojego reprezentanta. Wśród nich tylko jeden nie zasiadał dotąd w parlamencie.

BOGDAN BORUSEWICZ (PO): okręg nr 65 (miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Sopot)

wygrani borusewicz mystkowski

fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

Borusewicz był niekwestionowanym liderem głosowania do Senatu w gdańskim okręgu nr 65. W starciu pokonał Andrzeja Stepnowskiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości i Krzysztofa Andruszkiewicza ze Zjednoczonej Lewicy.

Mandat posła Borusewicz sprawował już w I, II i III kadencji Sejmu. Jako kandydat niezależny w 2005 roku uzyskał mandat senatora, będąc popieranym przez PO. W wyborach w 2007 roku wystartował do Senatu w okręgu gdańskim jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Z wynikiem 267 tys. głosów po raz drugi uzyskał mandat. Został też wybrany na urząd marszałka Senatu. Cztery lata później uzyskał reelekcję i kolejny raz został wybrany na marszałka Senatu.

LESZEK CZARNOBAJ (PO): okręg nr 67 (powiaty: kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski)

czarnobaj

fot. Agencja KFP/Michał Rumas

W wyborach pokonał Kazimierza Janiaka z PiS i Jerzego Śniega ze Zjednoczonej Lewicy. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o mandat senatora z ramienia PO, w nowym okręgu jednomandatowym dostał 34 230 głosów. W niedzielnych wyborach ponownie został wybrany na senatora. Otrzymał 27 721 głosów.

ANTONI SZYMAŃSKI (PiS): okręg nr 66 (powiaty gdański, starogardzki i tczewski)

szymański

fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

Wyprzedził Andrzeja Ceynowę ze Zjednoczonej Lewicy, Patryka Gabriela z PO i Lucynę Herold-Wąs z PSL. W latach 1997–2001 sprawował mandat posła III kadencji z województwa gdańskiego, wybranego z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność z rekomendacji Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

W 2005 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat senatora VI kadencji w okręgu gdyńsko-słupskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. W niedzielę wystartował ponownie do Senatu z ramienia PiS w okręgu nr 66. Uzyskał mandat senatora IX kadencji, otrzymując 43 842 głosy.

SŁAWOMIR RYBICKI (PO): okręg nr 64 (Gdynia i powiat pucki)

rybicki

fot. Agencja KFP/Jerzy Bartkowski

Pokonał Jerzego Miotke z PiS i Józefa Wójcika z Komitetu Wyborczego Wyborców Józefa Franciszka Wójcika. W 2001 został po raz pierwszy wybrany na posła w okręgu toruńskim. Po raz kolejny uzyskał mandat poselski w 2005 z okręgu olsztyńskiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci został posłem, otrzymując 30 218 głosów. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 13 644 głosy (tym razem jako lider partyjnej listy w okręgu elbląskim).

17 stycznia 2012 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z rządem, parlamentem i partiami politycznymi, w związku z czym jego mandat poselski wygasł. 5 września 2013 odebrał dodatkową nominację na zastępcę szefa KPRP. Został odwołany ze stanowisk w KPRP 5 sierpnia 2015. W niedzielnych wyborach wystartował uzyskał mandat senatora IX kadencji, otrzymując 78 421 głosów.

KAZIMIERZ KLEINA (PO): okręg nr 62: (powiaty słupski, lęborski i wejherowski)

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

fot. facebook.com

Wygrał z Robertem Kujawskim z PiS. W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na posła na Sejm V kadencji z ramienia PO w okręgu gdyńskim. 15 lutego 2006 po raz pierwszy w historii polskiego Sejmu wygłosił wystąpienie w języku kaszubskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 220 390 głosów (drugie miejsce w okręgu gdyńskim).

W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w nowym okręgu jednomandatowym dostał 89 389 głosów. 25 października 2015 r. po raz kolejny został senatorem, poparły go 93 594 osoby.

WALDEMAR BONKOWSKI (PiS): okręg nr 63: (powiaty człuchowski, bytowski, chojnicki, kościerski i kartuski)

BBONKOWSKI

fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

W parlamencie zadebiutuje. W niedzielę pokonał Tomasza Dorniaka z PSL, Wacława Kozłowskiego ze Zjednoczonej Lewicy i Romana Zaborowskiego z PO. Jest wiceprzewodniczącym sejmiku pomorskiego, znanym z kontrowersyjnych działań i wypowiedzi. Prowadzi gospodarstwo rolne w Rekownicy (powiat kościerski). Jak wynika z danych OKW w Gdyni, w niedzielę głos na Waldemara Bonkowskiego oddało 60 596 wyborców.

Maria Anuszkiewicz/mat