Wiadomości
Najlepsze wyniki uzyskali J. Sellin, J. Szczypińska, A. Korol oraz M. Biernacki fot. Agencja KFP

poniedziałek,

26 października 2015

19:15

Tyle samo mandatów dla PiS i PO. Są wyniki w okręgach gdańskim i gdyńsko-słupskim

W okręgu gdańskim przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej uzyskają po pięć mandatów, w okręgu gdyńsko-słupskim dwie największe partie będą miały po sześciu posłów.

W okręgu gdańskim do podziału było dwanaście mandatów. Po pięć otrzymają PiS i PO. Z Prawa i Sprawiedliwości najlepszy wynik osiągnął Jarosław Sellin - prawie 35 tys. głosów, drugi był Andrzej Jaworski, którego poparło prawie 26 tys. osób. Pozostali przyszli posłowie to Kazimierz Smoliński, Tadeusz Cymański i Jan Kilian.

Z Platformy Obywatelskiej do Sejmu wejdzie Adam Korol z najlepszym wynikiem w okręgu gdańskim - 28 tys. 700 głosów. Druga była Agnieszka Pomaska - ponad 22 tys. Z dziesiątego miejsca na liście do Sejmu wejdzie gdańska radna Małgorzata Chmiel. Poza nią także Sławomir Neumann i Jerzy Borowczak.

Świetny wynik uzyskała Ewa Lieder z .Nowoczesnej - 23 tys. 220 głosów i ona zostanie posłem. W ławie sejmowej zasiądzie również Magdalena Błeńska z Kukiz'15, na którą zagłosowało prawie 9 i pół tys. osób.

W GDYNI I SŁUPSKU TEŻ REMIS


W okręgu gdyńsko-słupskim do podziału było czternaście mandatów. Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska uzyskają po sześć. Z PiS najlepszy wynik osiągnęła Jolanta Szczypińska - ponad 31 tys. głosów. Na drugim miejscu znalazł się Janusz Śniadek z ponad 26 tys. 600 głosów. Trzecie miejsce zajęła Dorota Arciszewska-Mielewczyk - ponad 25 tys. głosów. Kolejne miejsca zajęli Marcin Horała, Jan Klawitter oraz Aleksander Mrówczyński.

Z Platformy Obywatelskiej najlepszy wynik uzyskał Marek Biernacki - ponad 42 tys. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Henryka Krzywonos-Strycharska, która zdobyła ponad 24 tys. 300 głosów. Na trzecim Kazimierz Plocke, na którego głosowało ponad 11 tys. wyborców. Kolejne miejsca zajęli Zbigniew Konwiński, Stanisław Lamczyk i Tadeusz Aziewicz.

Po jednym mandacie uzyskają przedstawiciele: Kukiz'15 - Małgorzata Zwiercan oraz .Nowoczesnej Grzegorz Furgo.

WYNIKI WYBORÓW DO SENATU

W okręgu gdyńsko - słupskim senatorami zostali: Waldemar Bonkowski z PiS - ponad 60 i pół tys. głosów, Kazimierz Kleina z PO, którego poparło 93 tys. wyborców i Sławomir Rybicki z PO - ponad 78 tys. 400 głosów.

Wyborców okręgu gdańskiego w izbie wyższej parlamentu będą reprezentować: Bogdan Borusewicz z PO, Leszek Czarnobaj z PO oraz Antoni Szymański z PiS.

POPARCIE DLA PARTII NA POMORZU

1. PO - 34,1 proc.
2. PiS - 30,4 proc.
3. Nowoczesna - 8,7 proc.
4. Kukiz - 7,6 proc.
5. ZL - 6,6 proc.
6. Korwin - 4,7 proc.
7. Razem - 4 proc.
8. PSL - 3,1 proc.
9. Stonoga - 0,7 proc.

mmt/marz