Wiadomości
Politycy PiS cieszą się znacznie bardziej Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

poniedziałek,

26 października 2015

14:00

Kto dostał mandat z Pomorza? Wielcy wygrani tych wyborów [AKTUALIZUJEMY]

Sellin, Szczypińska i Korol. Ci politycy będą reprezentować Pomorze w nowym Sejmie. Z naszego regionu mandat zdobyły również Henryka Krzywonos-Strycharska i Ewa Lieder. Przedstawiamy sylwetki tych, którzy wkrótce zasiądą w sejmowych ławach.


SEJM

JAROSŁAW SELLIN
(PiS)

Startujący z pierwszego miejsca na gdańskiej liście Prawa i Sprawiedliwości od momentu ogłoszenia kandydatów typowany był jako "pewniak" do Sejmu. Polityk zasiadał w niższej izbie już trzykrotnie - w V, VI, VII kadencji. Za rządów PiS w latach 2005-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tegorocznych wyborach otrzymał prawie 35 tys. głosów, zostawiając kontrkandydatów daleko w tyle (drugi z kolei wynik w okręgu otrzymał Adam Korol z PO - 28 tys.). Spekuluje się, że Jarosław Sellin może liczyć nie tylko na mandat posła, ale i funkcję w przyszłym rządzie. Tygodnik "Wprost" zasugerował, że obejmie tekę ministra kultury.

wygrani sellinJarosław Sellin. Fot. Agencja KFP/Andrzej J.Gojke

TADEUSZ CYMAŃSKI (PiS)

Polityk wejdzie do Sejmu już po raz piąty. Znany jest od 1990 roku, gdy został burmistrzem Malborka. Od 1997 do 2009 roku Cymański był posłem na Sejm, potem dostał się do Parlamentu Europejskiego, jednak w ubiegłym roku nie udało mu się otrzymać kolejnego mandatu w Brukseli.

Na Tadeusza Cymańskiego zagłosowało 13 126 osób. To trzeci najlepszy wyniki PiS w okręgu gdańskim, chociaż Cymański startował z 9. miejsca.

wygrani cymanskiTadeusz Cymański. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

JOLANTA SZCZYPIŃSKA (PiS)

Mocny wynik na gdyńskiej liście PiS otrzymała Jolanta Szczypińska. W tym roku polityk po raz piąty z powodzeniem ubiegała się o reelekcję. Po raz pierwszy o Jolancie Szczypińskiej usłyszeliśmy w 2004 roku, kiedy objęła mandat po rezygnacji Wiesława Walendziaka. Za rządów PiS w latach 2005-2007 pracowała m.in. w sejmowych Komisji Zdrowia i Łączności z Polakami za Granicą. W 2007 roku otrzymała 47 tys. głosów, w 2011 roku - 19 tys.

wygrani szczypińskaJolanta Szczypińska. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

ADAM KOROL (PO)

Wioślarz znalazł się na pierwszym miejscu listy PO do Sejmu i uzyskał 28 tys. głosów. W politykę zaangażował się niedawno - w 2010 i 2015 roku był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta RP. W czerwcu 2015 roku Ewa Kopacz zaproponowała jego kandydaturę na urząd ministra sportu.

Korol ukończył studia na gdańskiej AWFiS. Jest mistrzem olimpijskim i czterokrotnym złotym medalistą w czwórce podwójnej w wioślarstwie.

wygrani korolAdam Korol. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

EWA LIEDER (NOWOCZESNA)

Gdańszczanie usłyszeli o Ewie Lieder w ubiegłym roku, gdy z ramienia Gdańska Obywatelskiego walczyła o fotel prezydenta miasta. Wyborów nie wygrała, ale uzyskała świetny, trzeci wynik.

Jak się okazało, była to dla Ewy Lieder trampolina, z której w tych wyborach sprytnie skorzystała. Dołączyła do Nowoczesnej Ryszarda Petru, co ostatecznie dało jej mandat poselski. W tych wyborach oddano na nią ponad 23 tys. głosów. Wcześniej Ewa Lieder znana była głównie jako radna dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

wygrani liederEwa Lieder. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

Posłami PiS z okręgu gdańskiego będą jeszcze Kazimierz Smoliński, Andrzej Jaworski i Jan Kilian. Z PO do Sejmu wejdą, oprócz Adama Korola, także Sławomir Neumann, Agnieszka Pomaska, Małgorzata Chmiel i Jerzy Borowczak. Komitet Kukiz'15 będzie reprezentowała Magdalena Błeńska.

Nie ma jeszcze gotowego protokołu w okręgu gdyńsko-słupskim. Tamtejsza komisja nadal liczy głosy, jednak nieoficjalnie wiadomo, że najwięcej mandatów uzyska Prawo i Sprawiedliwość. Według zebranych przez Radio Gdańsk informacji do Sejmu wejdą Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Janusz Śniadek. Mniej pewny jest mandat dla Marcina Horały. Spośród kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu najprawdopodobniej wejdą Marek Biernacki i Henryka Krzywonos-Strycharska.

SENAT

BOGDAN BORUSEWICZ (PO)

Borusewicz był niekwestionowanym liderem głosowania do Senatu w gdańskim okręgu nr 65. W starciu pokonał Andrzeja Stepnowskiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości i Krzysztofa Andruszkiewicza ze Zjednoczonej Lewicy.

Mandat posła Borusewicz sprawował już w I, II i III kadencji Sejmu. Jako kandydat niezależny w 2005 roku uzyskał mandat senatora, będąc popieranym przez PO. W wyborach w 2007 roku wystartował do Senatu w okręgu gdańskim jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Z wynikiem 267 tys. głosów po raz drugi uzyskał mandat. Został też wybrany na urząd marszałka Senatu. Cztery lata później uzyskał reelekcję i kolejny raz został wybrany na marszałka Senatu.

wygrani borusewiczBogdan Borusewicz. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

Znane są też wyniki z dwóch innych okręgów senackich. W okręgu nr 67 (powiaty: kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski) najwięcej głosów zdobył Leszek Czarnobaj z PO. Pierwsze miejsce w okręgu 66., obejmującym powiaty gdański, starogardzki i tczewski zdobył Antoni Szymański z PiS.

W okręgu obejmującym Gdynię i powiat pucki, według nieoficjalnych informacji, najwięcej głosów zdobył Sławomir Rybicki z Platformy Obywatelskiej. Głosowało na niego 70 tysięcy osób. Drugie miejsce w tym okręgu zajął Jerzy Miotke z Prawa i Sprawiedliwości, na którego zagłosowało 46 tysięcy osób.

W okręgu nr 62, a więc w powiatach słupskim, lęborskim i wejherowskim senatorem zostanie prawdopodobnie ponownie Kazimierz Kleina z Platformy Obywatelskiej. Poparło go około 60 proc. wyborców. W okręgu nr 63, w powiatach od człuchowskiego przez bytowski, chojnicki, kościerski i kartuski rywalizowało 4 kandydatów, ale najwięcej głosów zdobył Roman Zaborowski z PO. To wciąż dane nieoficjalne, bo protokoły z komisji obwodowych ciągle spływają.

rg/mat/mar/Dominika Raszkiewicz