Wiadomości
Ryf Fok z lotu ptaka Archiwum Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego/fot.Dariusz Bógdał

poniedziałek,

13 maja 2013

11:57

Ryf Fok z lotu ptaka. Zobacz jak zmienia się Zatoka Pucka

Na Zatoce Gdańskiej formuje się nowy ląd. Z wody powoli wynurza się wąski pas piachu, który przedziela Zatokę Pucką na pół. Ze względu na sprzyjające warunki dla bytowania fok, nowy ląd został nazwany Ryfem Fok.
Ryf Fok, to potoczna nazwa mielizny wynurzającej się z dna Zatoki Puckiej przy Mierzei Helskiej, w okolicach Jastarni. Wynurzanie się mielizny zaobserwowano po raz pierwszy w drugiej połowie kwietnia 2013 roku.

Według naukowców mielizna w tym miejscu istniała od wielu lat. Najnowsze obserwacje wskazują jednak, że ląd wynurza się spod powierzchni wody i może pozostać na stałe elementem zatoki.

Ryf Fok znajduje się na obszarach Natura 2000, podlega ochronie. Jego powstanie to prawdopodobnie konsekwencja prac związanych z poszerzaniem plaż i przepompowywaniu piasku z dna morza.

Na zatoce znajduje sie także Ryf Mew, mający około 10 km długości. Przecina z południa na północ Zatokę Pucką. Mielizna ma na większości swojej długości ma obecnie nie więcej niż jeden metr głębokości. Co roku przez nią tak zwany Marsz Śledzia. Śmiałkowie tą trasą pieszo przechodzą z Kuźnicy do Rewy.{flv}2106{/flv} x-news