Wiadomości

Prowadzi:  Super User

13:43

poniedziałek,

17 lutego 2014

Perły modernizmu w Gdyni. Jak powstawało muzeum opowiada Maria Piradoff- Link

- Z jednopokojowego biura zarządu zrobiliśmy mini muzeum. Pokazaliśmy ekspozycję zdjęć zbieranych do kroniki i kilka eksponatów. Przyszedł prezydent, przewodniczący rady miasta, dziennikarze.
- Dopiero później zorientowałam się, że chodzi o ruch społeczny, który zauważył ten zabytek, o to, że go chronimy, że coś się dzieje. Staliśmy się zjawiskiem, mówiła o Mini Muzeum modernizmu jego twórczyni Maria Piradoff- Link, która była gościem Piotra Jaconia.
Maria Piradoff- Link, mieszkanka Gdyni jest kustoszką i twórczynią Mini Muzeum modernizmu w Gdyni, które powstało w największym budynku mieszkalnym w mieście. Muzeum mieści się przy ul. 3 Maja w kultowym "Bankowcu". W Gdyni Głównej Osobistej kustoszka opowiedziała o zabytkowej budowli, nazywanej perłą modernizmu. 

- Od kiedy Szlak Modernizmu i modernizm w Gdyni zostały szeroko rozpropagowane, dowiaduje się o Bankowcu coraz więcej osób. Jest to budynek wybudowany dla Banku Gospodarstwa Krajowego. I tak nazwano ten zespół mieszkalny, popisowy numer architekta Stanisława Ziołowskiego. Jest to największy kubaturowo budynek mieszkalny w całej Gdyni, nazywany dziś perłą modernizmu, opowiadała Maria Piradoff- Link.

Kustoszka przyznała, że na projekt nie było pieniędzy. - Nie miałam żadnych pieniędzy. Pomysł powstał tu i teraz w trakcie różnych sytuacji, które nastąpiły. Początek był taki, że ja weszłam do zarządu wspólnoty mieszkaniowej i tam przyglądałam się i decydowałam z innymi członkami, na co idą pieniądze. A idą na remonty zwykłe i niezwykłe, czyli konserwatorskie - tam, gdzie dotuje nas Urząd Miasta. To właściwie są nie tyle remonty, co renowacje i rekonstrukcje. Np. okna są zupełnie nietypowe, bo są uchylne.