Relacja na żywo 26-08-2016

13:26

Kończymy relację i wracamy do domu!

Ostatni dzień Wakacji z Radiem Gdańsk za nami. Sopot przywitał nas piękną pogodą i żegna tak samo. Trochę smutno, ale coś się kończy, by coś innego mogło się zacząć!

Zjeździliśmy Pomorze wzdłuż i wszerz, poznaliśmy cudownych ludzi i zwiedziliśmy piękne miejsca. Spróbowaliśmy regionalnych potraw, uczyliśmy nowych sportów i korzystaliśmy z nieznanych atrakcji. Tak, to były zdecydowanie udane wakacje! 

Naładowani energią przygotowujemy się do jesiennej ramówki. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i słuchania Radia Gdańsk.

12:49

Kitesurfing na Monciaku? Takie rzeczy tylko u nas!

Zaskoczeni turyści ze zdziewieniem spoglądają w kierunku naszego plenerowego studia i rozłożonego przed nim żagla. Spokojnie to tylko Ewelina zgłębiająca "na sucho" tajniki pływania na "kajcie". ;)

12:14

Pierwszy krok, równowaga...i jest!

Ewelina przeszła instruktaż utrzymania równowagi na desce. Okazuje się, że na wodzie nie jest to takie proste! Laicy zaczynają od stania na kolanach i próby utrzymania się na wodzie. My spróbujemy na pewno!

Więcej informacji o szkółkach <<< TUTAJ

12:04

A w naszym studiu wesoła żeglarska gromada!

Naszymi gośćmi są wychowankowie szkółek żeglarskich i ich nauczyciele. Opisują nam techniki pływania i zachęcają do rozpoczęcia przygody z żeglowania!

- W zeszłym roku udało nam się dostaćy nagrodę z klasie Open! Żeglujemy dwa razy w tygodniu po pięć godzin. Musimy trenować też poza sezonem żeby nawet przy dużym wietrze dawać radę. To wymaga dużo siły - opowiadał Tymek, jeden z chłopaków. 


10:07

"Kiedyś do SPATiF-u wchodzili tylko wybrańcy"

- Niegdyś do SPATiF-u nie wchodził każdy. Ja trafiłem tam dzięki Wojtkowi, który już wówczas był tu znaną personą. Nie wpuszczono nawet Agnieszki Osieckiej czy byłego prezydenta Sopotu Jana Kozłowskiego, więc nie było żadnej taryfy ulgowej - opowiadał Arkadiusz Hronowski.

Okazało się, że Jan Kozłowski słucha naszej audycji. Odpisał: Miło być częścią legendy SPATiF-u!

Kilks minut później odezwał się do nas obecny prezydent Sopotu. - 20 lat temu mnie też odmówiono wejścia. CO prawda byliśmy z kolegami w dresach i po piłce - napisał Jacek Karnowski.

- Na wielu Sopot, Opera Leśna, festiwal robiły piorunujące wrażenie i był szokiem kulturowym. Tego wcześniej nie było. Do dzisiaj do Opery Leśnej przychodzą tylko ludzie zamożni. Te bilety zawsze były i nadal są drogie - mówił Wojciech Korzeniewski.

09:59

Ewelina zachwycona!

W studiu są już kolejni goście, Arek Hronowski i Wojtek Korzeniewski, animatorzy kultury. Nasza dziennikarka, Ewelina Potocka jest zachwycona przyniesioną przez nich kolekcją folderów i płyt winylowych.

09:47

Przed nami trzy festiwale w Sopocie!

Festiwal Art Loop, Jazz Wolności, Sopot Non Fiction - przed nami aż trzy festiwale, a naszym gościem jest Agnieszka Rek-Gornowicz, organizatorka.

- Można przyjechać do Sopotu i leczyć dusze. Jazz Wolności to przede wszystkim parada, a potem koncerty. Będzie można posłuchać bardzo dobrej muzyki. Sopot Non-Fiction odbywa się już po raz piąty. Spektakle odbywają się w Teatrze BOTO. Pierwsze dwa będą bezpłatne, kolejne w Teatrze Wybrzeże wymagają wejciówek. 

09:38

"Kobiety przyjeżdżały do Sopotu leczyć niepłodność"

- Kiedyś w Sopocie ludzie szukali głównie zdrowia. Kobiety przyjeżdżały tu leczyć niepłodność - wówczas była to "wina jedynie kobiety i tylko je leczono z tej przypadłości. Ludzie chcieli tu także pozbyć się "nerwowości". Trudno odnieść to do dzisiejszych czasów, ale było to depresje i nerwice - opowiadał doktor Krupa.

- Był to kurort dla ludzi majętnych - dodała przedstawicielka sopockiego muzeum. - W każdym ekskluzywnym pokoju hotelowym była umywalka z miednicą. Dzisiaj trudno to sobie wytłumaczyć, ale wtedy to było luksusem.

09:33

"Kiedyś w Sopocie nie było golasów"

Naszymi kolejnymi gośćmi była Karolina Babicz-Kaczmarek z Muzeum Miasta Sopot i doktor Waldemar Krupa z Uzdrowiska Sopot.

- Kiedyś w Sopocie w ogóle nie było golasów. Obyczaje były zupełnie inne. Na plażę chodziło się niegdyś w garniturach i sukniach, siedziało w koszach i unikało kąpieli w morzu. Zdrowotne zalety wód morskich rozpropagowała królowa Wiktoria. Potem stopniowo stroje robiły się coraz bardziej skąpe, aż zaczelly przypominać te które znamy teraz - opowiadała Karolina Babicz-Kaczmarek.

- Bikini to była prawdziwa rewolucja obyczajowa. Szok dla społeczeństwa większy niż ten, kiedy kobiety zaczęły opalać się topless - dodał Waldemar Krupa.

08:38

Jacek Karnowski: Nie możemy psuć wizerunku miasta

- Zatoka Sztuki miała dobre pierwsze dwa lata. Ale straty, które zostały poczynione są nieodwracalne. Jeśli chodzi o ich przychody w wysokości 70 tys. z jednego wieczora i z jednego klienta z Norwegii - to psuje nasz wizerunek. Dochodzi do tego że prezydent musi taką sprawę wyjaśniać wraz ze specjalnymi służbami. Potem w prasie w całym kraju i na swiecie okazują się artykuły ze w Sopocie oszukują. Tak być nie może - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

08:26

Z samego rana odwiedzili nas niespodziewani goście...

Jeszcze nie zdążyliśmy na dobre rozłożyć naszego plenerowego studia, a już odwiedzili nas pierwsi goście. Podobno panowie wyszli z hotelu na śniadanie. Podobno są także wiernymi słuchaczami Radia Gdańsk i fanami naszej letniej akcji ;)

08:12

Jesteśmy na miejscu!

Wakacje z Radiem Gdańsk dobiegają końca. Przez całe lato odwiedzaliśmy małe i duże miejscowości na Pomorzu. Byliśmy nad morzem, nad jeziorami, na wsiach i w miastach.

W ostatni dzień letniej akcji nasze studio stoi dziś na Placu Przyjaciół Sopotu. Zapowiada się bardzo gorący dzień.

Więcej o naszych planach >>> TUTAJ.

Program poprowadzą Ewelina Potocka i Sylwester Pięta. Zapraszamy do słuchania i śledzenia naszej relacji w internecie.