Kultura
fragment jednej z plansz komiksowych źródło: Wydawnictwo Inne

wtorek,

14 stycznia 2014

17:00

Powstaje komiks historyczny o Gdyni "Miasto z widokiem"

Jak wyglądało życie mieszkańców powstającej Gdyni? O tym opowiadać będzie komiks historyczny "Miasto z widokiem", który ukaże się 10 lutego.
05 Sprawdzam 10To pięć opowieści graficznych, których bohaterowie są fikcyjni, ale pokazani zostaną na tle prawdziwych ulic i budynków. Rysownicy odtwarzali dawny wygląd miasta na podstawie archiwalnych zdjęć.

- Największym wyzwaniem dla mnie było połączenie stylistyki komiksowej z autentyczną architekturą. Zwykle przy tworzeniu komiksu całość jest wytworem wyobraźni, natomiast tu trzeba trzymać się konkretnego klimatu i konkretnych miejsc, zdradza rysownik Jakub Babczyński.

Przyznaje, że po raz pierwszy w swej pracy miał cały czas przy sobie mapę, żeby dokładnie wiedzieć gdzie byli jego bohaterowie. Musiał ich oczami patrzeć na Gdynię.

- Co chwilę dostawaliśmy informację, że np. ten budynek w tym roku jeszcze nie stał, ale rok później już tak. Musieliśmy uważać żeby nie popełnić błędu - powiedział jeden z pięciu rysowników.

Wydawca Ewa Kosik podkreśla, że materiały ikonograficzne m.in. zdjęcia, udostępniło Muzeum Miasta Gdyni. Opieką merytoryczną sprawuje to muzeum i powstające Muzeum Emigracji. Plansze komiksowe są konsultowane także z historykiem Dagmarą Płazą - Opacką.

Komiksy dotyczą lat 1926-1937. To pięć opowieści o osobach, które wybrały Gdynię jako nowe miejsce do życia. Budowa i rozwój miasta są ukazane w tle, najważniejsi są bohaterowie, na losy których wpływa to co dzieje się na powojennym Wybrzeżu. Zmiana wioski złożonej z chałup w miasto z nowoczesną architekturą koresponduje ze zmiennością losu głównych postaci.

- O ludziach, którzy budowali to miasto, a w 90% przyjechali tu z różnych miejsc w Polsce, często się zapomina, a ich historie są fascynujące, podkreśla Ewa Kosik. Scenarzystka Elżbieta Żukowska wyjaśnia, że w prawdziwych realiach pokazano losy fikcyjnych bohaterów, bo będzie to atrakcyjniejsze dla czytelnika. - Nie chcieliśmy przytłoczyć go opowieściami o postaciach historycznych, bo ich życiorysy często nie są tak ciekawe jakbyśmy tego chcieli, dodaje Elżbieta Żukowska.

Walizka
Twórcy zapowiadają, że pokażą mit "miasta z morza i marzeń" w prawdziwych realiach lat międzywojennych. Gdynia dawała nadzieję na nowe, lepsze życie dzięki powstającemu portowi (dlatego tytuł komiksu "Miasto z widokiem"), ale z drugiej strony była to mekka dla złodziei i szerzyła się prostytucja. Kobiet, które przyjeżdżały w poszukiwaniu pracy chroniła specjalna "kobieca policja". Dzięki temu niektórym dziewczynom udało się uniknąć pracy w domach publicznych.

Opowieści, które wymyśliła Elżbieta Żukowska (literaturoznawca, scenarzystka teatralna i publicystka) ubrane zostały w graficzną formę przez rysowników: Jakuba Babczyńskiego, Pawła Garwola, Łukasza Godlewskiego, Tomasza Kleszcza i Łukasza Rydzewskiego. W książce znajdzie się komentarz merytoryczny, który przygotował dr hab. Jerzy Szyłak, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autorytet w dziedzinie badań nad gatunkiem powieści graficznej.

"Miasto z widokiem" ukaże się w 10 lutego 2014 roku w 88. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich i 94. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Tego dnia w InfoBoxie odbędzie się spotkanie z twórcami.
Patronat nad komiksem "Miasto z widokiem" objęło Radio Gdańsk