Autopilot
Rozbudowa Obwodnicy Słupska ma rozpocząć się na przełomie 2017 i 2018 roku Fot. Radio Gdańsk/Premysław Woś

piątek,

28 listopada 2014

14:29

Obwodnica Słupska będzie szersza. Prace drogowe ruszą za 3 lata

Obwodnica Słupska zostanie poszerzona. Radio Gdańsk jako pierwsze dotarło do planów rozbudowy tej trasy.

- Na odcinku około dziesięciu kilometrów zostanie dobudowana druga nitka drogi ekspresowej, powiedział reporterowi Radia Gdańsk Robert Marszałek z gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ze względu na stosunkowo niewielkie natężenie ruchu, Obwodnica Słupska powstała w tak zwanym przekroju mieszanym. Na węzłach i zjazdach trasa ma po dwie jezdnie i dwa pasy w każdą stronę. Na pozostałych odcinkach droga ma układ - dwa pasy plus jeden lub jeden plus jeden. - W związku z tym, że zapadła decyzja o budowie całej drogi ekspresowej S6 od granicy z Niemcami do Gdańska w systemie dwa pasy w każdą stronę, musimy uzupełnić przekrój Obwodnicy Słupska. Gdyby zrezygnować z tej rozbudowy, powstałoby wąskie gardło komunikacyjne, a tego chcemy uniknąć, informuje dyrektor oddziału GGDKiA. - Dzięki temu poprawi się też bezpieczeństwo na tym odcinku drogi, dodaje.

Rozbudowa Obwodnicy Słupska ma kosztować około 90 milionów złotych. Prace mają rozpocząć się równolegle z budową odcinka drogi ekspresowej S6 Słupsk - Lębork, czyli na przełomie 2017 i 2018 roku. Na tę część trasy trzeba jeszcze uzyskać decyzję środowiskową, ale to zdaniem drogowców formalność, bo droga ma wytyczoną trasę.

Prawdopodobnie też jej wykonaniem zajmie się firma, która będzie budować odcinek "ekspresówki" Słupsk - Lębork. - Rozważamy wpisanie tej inwestycji do przetargu jako podzadanie, zdradza Robert Marszałek.

Na obwodnicy Słupska do "dołożenia" jest właściwie tylko druga nitka na odcinku około dziesięciu kilometrów. Nasypy drogi, mosty i wiadukty są już wykonane jak pod trasę dwujezdniową. Nie ma też problemy z terenem, bo wszystkie niezbędne działki zostały już wykupione. Dziennie z Obwodnicy Słupska korzysta około dziesięciu tysięcy pojazdów.

pw/mmt