Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Super User

11:58

poniedziałek,

05 września 2016

Zakaz handlu w niedzielę raz w miesiącu proponuje minister finansów. Senator: "Powinny o tym decydować samorządy"

Zakaz handlu w niedzielę raz w miesiącu proponuje minister finansów Paweł Szałamacha. Zdaniem ministra po kilku miesiącach pozwoliłoby to na zweryfikowanie konsekwencji zakazu. Jego wypowiedź komentowali goście audycji Śniadanie w Radiu Gdańsk: Antoni Szymański - senator PiS oraz Kazimierz Kleina - senator PO.

- Jestem zwolennikiem rozwiązania, by wprowadzić zakaz handlu w pierwszą niedzielę miesiąca, następnie obserwować konsekwencje przez dwa lata i wrócić do tematu - mówił w TVN24 minister finansów Paweł Szałamacha. - Jest to chyba bardzo autorski pomysł pana ministra - powiedziała prowadząca program Agnieszka Michajłow.

Kazimierz Kleina stwierdził, że wypowiedź ministra wskazuje na to, iż w środowisku PiS istnieją "spore wątpliwości" dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Gość Radia Gdańsk mówił, że skutki wprowadzenia zakazu są nieprzewidywalne. Senator przypomniał, że przed laty wprowadzono zakaz handlu w kilkanaście dni świątecznych i niedziel w ciągu roku.

- To nie wywołało dramatycznych skutków na rynku pracy. To były jednak dni świąteczne, a więc nieco inna sytuacja. Co będzie teraz, dopiero zobaczymy. Jeżeli ta ustawa dotrze do senatu, to będę zgłaszał poprawkę dotyczącą tego, by sprawa nie była rozstrzygana na poziomie rządu. Niech decyduje o tym np. samorząd regionalny, który podejmowałby decyzję, czy w województwie pomorskim pracuje się w niedzielę czy nie - mówił Kazimierz Kleina - senator PO.

Senator powiedział, że "Polska nie rozpadnie się", jeśli różne województwa będą wprowadzały różne rozwiązania, nawet jeśli "supermarkety będą wówczas powstawały na granicy województw".

senatorsenator715Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz


"JESTEM ZWOLENNIKIEM MAŁYCH KROKÓW"

Odniósł się do tego Antoni Szymański, twierdząc, że jest zwolennikiem "małych kroków" jako działania, które nie destabilizuje gospodarki.

- Ta metoda wydaje mi się właściwą, nie tylko w tej sytuacji. Takie umiarkowane zmiany są bezpieczniejsze. Rozumiem "Solidarność" zbierającą podpisy. Poparcie dla tego, żeby obywatele mieli więcej odpoczynku, istnieje. Wszystko trzeba jednak zbadać pod wieloma względami, także tymi ekonomicznymi i społecznymi, a następnie zastanowić się nad rozwiązaniami - mówił senator PiS.

Jak dodał Szymański, rozwiązanie ministra Szałamachy jest tylko jedną z propozycji. - Inna dotyczy tego, żeby osoby pracujące w handlu dostawały ekwiwalent za pracę w niedzielę, wówczas sklepy same będą decydowały, czy praca w niedzielę ma sens - powiedział.

Kazimierz Kleina przypomniał, że problem handlu w niedzielę nie dotyczy jedynie sklepów wielkopowierzchniowych, ale także małych lokalnych sklepików, w których pracują sami ich właściciele.

- Oni są najbardziej umęczeni. Jeżeli już miałby istnieć zakaz, to w interesie tych, którzy mają małe sklepy, gdzie mąż z żona i dziećmi handluje, powinien dotyczyć też takich sklepów. Jeśli to nie nastąpi, to ten człowiek, który jedzie do hurtowni o 4 rano, ulegnie wzmożonej konkurencji małych sklepów - tłumaczył senator Kleina.

W audycji poruszano także tematy radykalizacji dyskursu publicznego, działań rządu w sprawie antypolskich wystąpień oraz zamordowania obywatela Polski w Wielkiej Brytanii, Kongresu Sędziów Polskich, a także filmu "Smoleńsk".

Posłuchaj audycji:

puch