Rozmowa kontrolowana

Prowadzi:  Super User

11:52

czwartek,

13 października 2016

Obchody Tygodnia Niemieckiego w Gdańsku. Konsul wspomina: "Gdyby nie Polacy, my też nie mielibyśmy odwagi"

- Mamy najlepsze stosunki polsko-niemieckie w dziejach - mówiła Konsul Generalna Niemiec Cornelia Pieper w Rozmowie Kontrolowanej Radia Gdańsk, komentując zbliżające się obchody "Tygodnia Niemieckiego" w Gdańsku.
W 2016 roku przypada 25. rocznica podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy, a także 40. rocznica zawarcia przez Gdańsk i Bremę partnerstwa miast i gmin, które jest pierwszym i najdłużej istniejącym partnerstwem miast polskiego i zachodnioniemieckiego. Z tej okazji Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku zorganizował "Tydzień Niemiecki".


Konsul nie tylko zaprasza do udziału w imprezach organizowanych wspólne z Teatrem Szekspirowskim. W rozmowie z Jackiem Naliwajkiem Cornelia Pieper wspomina okres, gdy po uzyskaniu matury w Halle, studiowała lingwistykę teoretyczną i stosowaną na Uniwersytecie w Warszawie.

- Mam bardzo dobre wspomnienia z roku 80. To był rok, kiedy powstała Solidarność. Pochodzę z Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Dla mnie to były pierwsze kroki do wolności. Wzięłam udział w demonstracjach. Poznałam też nauczyciela, który powiedział: "Teraz idziemy po ulicach za naszą wolność, ale za 10 lat nie będzie muru w Berlinie". Nie mogłam sobie tego wyobrazić. My też nie mielibyśmy odwag, gdyby nie Polacy - mówi Cornelia Pieper.

POLSKA I NIEMCY WE WSPÓLNEJ EUROPIE

Po zjednoczeniu Niemiec nastąpiła nowa era w stosunkach polsko-niemieckich. To wówczas podpisano Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy. Zdaniem gościa Radia Gdańsk, był to przełom, a od tamtej pory Niemcy i Polacy żyją w coraz większej komitywie, o czym świadczą ożywione kontakty mieszkańców obydwu krajów. Jak powiedziała konsul, "ludzie, obywatele są najlepszymi ambasadorami".

- Mamy najlepsze stosunki polsko-niemieckie w dziejach. Polska jest ważnym krajem europejskim. Z sondaży wynika też, że 80 proc. Polaków uważa, że Unia Europejska jest dla nich ważna. To świadczy o tym, że Polska jest krajem europejskim. Mamy nadzieję, że zostanie takim krajem też politycznie - mówi Cornelia Pieper.

Konsul uważa, że zarzuty o dominację Niemiec w UE wynikają ze złej interpretacji niemieckiej troski o gospodarkę europejską. Wyjaśnia, że Niemcy to duży kraj, którego gospodarka ma znaczący wpływ na gospodarkę wspólnoty. - To oznacza, że Niemcy muszą ponosić odpowiedzialność - tłumaczy Pieper. - Jesteśmy przecież partnerami. Polska dużo eksportuje do Niemiec. Jesteśmy zatem od siebie zależni i musimy pracować razem - dodaje.

UCHODŹCY - PROBLEMY CZY KULTUROWE BOGACTWO?

Konsul Niemiec w przychylny sposób wypowiada się o działaniach Gdańska dotyczących programu integracji dla uchodźców i emigrantów. Jej zdaniem, w dużych niemieckich miastach wielokulturowość jest już czymś normalnym.

- Dla nas to bogactwo. Obecność różnych kultur pomaga we wzajemnym zrozumieniu. Jesteśmy społeczeństwem otwartym. Oczywiście uchodźcy mają problemy z integracją, muszą się przyzwyczaić do naszych praw, do konstytucji. Dobrze, że Gdańsk też zajmuje się integracją. Rada integracyjna to krok w przyszłość. Mamy na świecie wojny, to jest powód, dla którego mieszkańcy szukają nowego miejsca, gdzie panuje spokój - przypomina Cornelia Pieper.

Gość Radia Gdańsk podkreślała, że integracja jest procesem, a także, że potrzebna jest dyskusja z obywatelami i odpowiedzialne działanie w sprawie uchodźców. - W naszej historii mieliśmy już tyle wyzwań, myślę, że damy radę również z tym wyzwaniem - dodała.


OBCHODY "TYGODNIA NIEMIECKIEGO" W GDAŃSKU

- 19 października odbędzie się duża gala, przybędzie rząd Bremy, dużo gości z Niemiec, będą obecni marszałek regionu i prezydent gdańska - zapraszała konsul, przypominając, że obchodom "Tygodnia Niemieckiego" będzie towarzyszył bogaty program występów artystycznych.

19 października Teatr Szekspirowski zainauguruje kolejny festiwal w ramach cyklu Teatry Europy. Program Tygodnia Niemieckiego znajdziesz >>> TUTAJ.

deutschewocheFot. Materiały prasowe

puch