Rozmowa kontrolowana

Prowadzi:  Super User

09:50

środa,

28 października 2015

Senator PiS: Trzeba się wycofać z przepisów o in vitro, tabletkach "dzień po" i aborcji

Problemy dotyczące rodziny, a także kwota wolna od podatku są w kręgu mojego zainteresowania, mówił w Radiu Gdańsk Antoni Szymański, nowy senator Prawa i Sprawiedliwości.

Zapytany o 500-złotowe wsparcie na każde dziecko powiedział, że PiS nie wycofuje się z tego projektu. Na jego realizacje przyjdzie jednak prawdopodobnie poczekać. - Nie umiem powiedzieć, kiedy rodziny dostaną te pieniądze, bo budżet na przyszły rok jest już uchwalony. To wszystko wymaga spokojnego rozważenia i zrobienia audytu finansów publicznych. Na pewno się z tego nie wycofujemy, mówił w rozmowie z Agnieszka Michajłow.

WSPARCIE RODZINY

Senator uważa, że środki dla rodzin powinny pochodzić m.in. z tzw. podatku bankowego i od hipermarketów. - Żeby wesprzeć finansowo rodziny, te pieniądze najpierw muszą zacząć spływać, mówił w Rozmowie Kontrolowanej.

Antoni Szymański mówił też o edukacji. Stwierdził, że pojawiające się pomysły na likwidację gimnazjów i powrót do 8-klasowej podstawówki i czteroletniego liceum trzeba jeszcze rozważyć i przedyskutować. - Najważniejsza jest szybka decyzja jeszcze w tym roku, że to rodzice wybierają, w jakim wieku dziecko rozpoczyna naukę.

IN VITRO I ABORCJA

Zapytany czy nowy Sejm podejmie działania zmierzające do zmiany przepisów dotyczących zabiegów in vitro i stosowania tabletek "dzień po", Antonii Szymański stwierdził, że przepisy dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego są w Polsce najgorsze i najbardziej liberalne w Europie. - Trzeba się z nich wycofać. To samo dotyczy zakupu tabletek "dzień po". Nie powinni ich kupować np. nastolatkowie, którzy teraz robią to bez konsultacji lekarskiej i wiedzy rodziców.

Nowy senator PiS powiedział też, że zmiany powinny dotyczyć także ustawy aborcyjnej. - Trzeba skupić się na pomocy ciężarnej kobiecie, mówił w Rozmowie Kontrolowanej.

Joanna Matuszewska/mmt