Nieznane głosy świadków historii

Prowadzi:  quellio_cron

22:00

czwartek,

03 listopada 2016

Córka żołnierza zamordowanego w 1940 roku: "Dopiero po upadku ZSRR mogłam pojechać do Katynia"

Mieszka od lat w Gdyni, jest aktywna w Rodzinie Katyńskiej, współpracuje z IPN, prawdziwy świadek historii. Znana jest z wielkiej energii i - jakby wbrew doświadczeniom - z wielkiego życiowego optymizmu.Bohaterką audycji z cyklu "Nieznane głosy świadków historii" jest Halina Szpilewska-Młyńczak - córka por. rez. Wojska Polskiego Gustawa Szpilewskiego, który w cywilu był kierownikiem szkoły w Żuchowiczach Wielkich na Nowogródczyźnie, został zamordowany w Lesie Katyńskim w 1940 r.
Halina Szpilewska-Młyńczak opowiada nie tylko o traumie i wieloletnim kłamstwie katyńskim. Przede wszystkim o miłości swej matki do córeczki Halinki i synka Waldka. Ta miłość wyprowadziła rodzinę pozbawioną ojca z sowieckiej "nieludzkiej ziemi”.

Na koniec dowiadujemy się o pewnym spotkaniu z intrygującym i tajemniczym mężczyzną w pociągu Gdynia-Kraków, w lecie 1967 roku, z którym przegadała pół nocy. Nie każdy ma szczęście rozmawiać na siedząco ze świętym. I to nie z obrazka, lecz z żywym… Więc to była jakaś nagroda za ten Sybir.

Marzena Bakowska/hb

Zobacz Galerię