Nieznane głosy świadków historii

Prowadzi:  quellio_cron

22:00

czwartek,

20 października 2016

Był w Armii Krajowej. Po 1945 roku "Jastrząb" nie złożył broni

Z oddziałami mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" walczył na Białostocczyźnie, a potem na Pomorzu i Mazurach. 16 października 2016 r. zmarł Józef Bandzo "Jastrząb". Kilka dni później był autorem audycji Radia Gdańsk "Nieznane głosy świadków historii", którą przygotowuje Piotr Szubarczyk z Biura Edukacji gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Józef Bandzo urodził się w 1923 r. w Wilnie. W czasie II wojny światowej należał do oddziału partyzanckiego Gracjana Frуga „Szczerbca”, przekształconego później w 3. Wileńską Brygadę Armii Krajowej. We wrześniu 1945 r. wstąpił do odtworzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka" - 5 Wileńskiej Brygady AK, zaś po rozwiązaniu Armii Krajowej przeszedł w szeregi Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1947 podczas amnestii dokonał ujawnienia. W latach 1960-1976 przebywał w więzieniu.

 


O swoich losach opowiedział Instytutowi Pamięci Narodowej. Najnowsze notacje z archiwum IPN prezentujemy w audycji "Nieznane głosy świadków historii", którą prezentujemy w czwartki o godz. 22:05.  


Pogrzeb Józefa Bandzo "Jastrzębia" odbędzie się 22 października w Warszawie. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. O godz. 13.00 zaplanowano uroczystości na Wojskowych Powązkach w Kolumbarium - Kwatera Polskiego Państwa Podziemnego.

{youtube}ksN-AYpIbok{/youtube}