Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  Super User

13:46

wtorek,

12 listopada 2013

Marek Pindral - Chiny od góry do dołu...

Gościem audycji jest Marek Pindral autor książki „Chiny od góry do dołu”. To opowieści z dwuletniego pobytu w Państwie Środka. Nie, nie podróży z plecakiem i biedekerem, ale właśnie pobytu, ponieważ Marek Pindral pojechał tam, aby uczyć angielskiego na uniwersytecie w Chengdu.

Autor jest nie tylko lektorem angielskiego, ale też wnikliwym obserwatorem rzeczywistości i osobą która potrafi barwnie opowiadać, łącząc anegdotę z głębszą refleksją. Marek Pindral jest również cenionym fotografikiem, z każdej podróży przywozi ogrom fascynujących zdjęć. Warto polecić do dłuższej kontemplacji jego galerie z różnych miejsc na  świecie zamieszczone na stronie www.marekpindral.com Podróżą chętnie się dzieli pisząc o tym w następujący sposób:

Marek Pindral ksiązka    "Arabskie porzekadło mówi, że każdą podróż odbywamy zawsze trzy razy – najpierw, kiedy ją planujemy, potem będąc już w drodze i na koniec, wspominając. Tę ostatnią podróż odbywamy nawet nie jeden raz, ale kilka i to na różne sposoby – przeglądamy zdjęcia, porządkujemy notatki, opowiadamy innym o swoich wrażeniach. Słyszymy wtedy często - Opowiedz jeszcze o…, albo - A jak było w…? I snujemy opowieść, w której kolejny raz wędrujemy przez bambusowy las czy wspinamy się do klasztoru na wysokiej górze. Niestety, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich, którzy chcieliby o tym posłuchać. I stąd właśnie wzięła się ta książka."

W rozmowie z Włodkiem Raszkiewiczem Marek Pindral opowiada o tym dlaczego na cmentarzu warto zrobić striptiz, jakie psy je się w Państwie Środka, jak przyrządzić kaczkę przy pomocy pompki do roweru i w końcu, że trudno się wysiusiać w publicznej toalecie gdy wszystkie oczy są w Ciebie wpatrzone.

Rozmowa i książka to też opowieści o Chinach budujących potęgę gospodarczą i dumnych ze swoich osiągnięć, ale też niedostępnych dla przeciętnego podróżnika Chinach zwykłych ludzi. „Chiny od góry do dołu” to książka różnorodna i fascynująca, jak… same Chiny.

Posłuchaj rozmowy z Markiem PindralemCHINY POTRAFIĄ BYĆ RÓŻNORODNE JAK ZDJĘCIA Z KSIĄŻKI MARKA PINDRALA

Marek Pindral - chinska prowincjamarek pindral chiny przemysłowe