Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  Super User

21:29

poniedziałek,

10 października 2016

Można wybrać się na wycieczkę. Pasjonaci historii sprzątnęli nadmorskie bunkry w Gdańsku

Marcin Dobrzyński to jeden z pasjonatów historii dzięki któremu można się wybrać na wycieczkę Szlakiem Fortyfikacji Nadmorskich. Grupa miłośników dawnych umocnień trzy lata temu postanowiła wysprzątać bunkry położone przy plaży. Tam gdzie kiedyś walały się butelki i śmierdziało moczem teraz jest czysto.
- To było trzy lata temu gdy spotkaliśmy się z grupą przyjaciół na plaży. Po prostu postanowiliśmy coś zrobić z bunkrami, dla nas bardzo ciekawymi obiektami - mówi Marcin. Jego koledzy, miłośnicy historii, militariów i eksploracji chcą pozostać anonimowi.

bunkry 3

Z Marcinem Dobrzyńskim odwiedzamy między innymi bunkier w którym mieścił się punkt dowodzenia. Jak pozostałe obiekty linii umocnień liczy sobie około 100 lat. To był bunkier połączony liniami telefonicznymi nawet z umocnieniami w Brzeźnie. Kable rozkradli już dawno złomiarze. Do prętów zbrojeniowych żelbetu nie udało im się dobrać. Ten bunkier jest obecnie ostoją nietoperzy. Pasjonaci historii współpracują z chiropterologami, obiekty w których zimują nietoperze są zamknięte dla zwiedzających.

bunkry 2
Marcin chwali też współpracę z Miastem Gdańsk szczególnie z Zarządem Dróg i Zieleni, któremu przekazują zebrane w bunkrach śmieci. Jakoś też udaje się dogadywać z DCT. - Bunkry w większości zapomniane przez wszystkich, zabytkami nie są, więc nie podlegają żadnej ochronie. Poza oczywiście naszą. Chcemy żeby wszyscy, tak jak my, cieszyli się historią i mogli wejść do bunkrów.

bunkry 4
Przy pętli tramwajowej na Stogach jest tablica informująca o okolicznych obiektach. Niedługo pasjonaci chcą postawić podobną w Brzeźnie. PTTK wyznaczyło też czerwony szlak prowadzący z Górek Zachodnich na Stogi nazywany Szlakiem Fortyfikacji Nadmorskich. 

Posłuchaj rozmowy z Marcinem Dobrzyńskim:

Włodzimierz Raszkiewicz