Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  Super User

12:05

wtorek,

26 stycznia 2016

Rzuciła ciepłą posadę i teraz robi to co lubi. Znalazła też nową pasję: "Zbieram cegły"

Katarzyna Czaykowska odziedziczyła zainteresowanie historią po ojcu. - Opowiadał o Krzyżakach, a nie o krasnoludkach jak zwykli robić to rodzice – mówi. Będąc dojrzałą kobietą postanowiła zostać przewodnikiem turystycznym. Kurs przewodnicki na Zamku w Malborku zaważył na jej hobby – zbieraniu cegieł.

Katarzyna Czaykowska urodziła się w Gdańsku, ale jako dziecko w nim nie mieszkała. Dzieciństwo upłynęło jej „na pływaniu”, wychowywała się w Afryce.. Ojciec marynarz zabierał rodzinę, w tym i małą Kasię, w długie rejsy. Na kilka lat przeprowadzili się nawet do Nigerii i tam właśnie chodziła do pierwszych klas podstawówki. Co roku wakacje spędzając jednak w Gdańsku. Wtedy wycieczka do Malborka była każdorazowym rytuałem.

cegły 7
Średniowieczna cegła z Gdańska. W kolekcji najważniejsze jest żeby egzemplarz miał w sobie coś niezwykłego. Odcisk w cegle to jest to.

W latach '70 ubiegłego wieku rodzina Czaykowskich wróciła do Polski. Z okresu szkoły średniej Kasia pamięta jak na wagary jechała z Gdańska do Malborka na zamek. To miejsce wydawało jej się zawsze magiczne. Odnaleźć ją potrafił tylko tato i specjalnie się nie gniewał za opuszczone lekcje.

cegły 2

Cegła z Morąga. Widać, że strycharz (rzemieślnik wyrabiający cegły) miał fantazję malując szlaczki. Wg Katarzyny Czaykowskiej był zakochany, inna wersja nie wchodzi w grę. :)

Będąc dojrzałą kobietą i pracując w Zarządzie Portu Gdańsk Czaykowska postanowiła rzucić ciepłą posadę i pójść za głosem serca czyli stać się przewodnikiem turystycznym. Śmieje się, że zaczęła pracować na ulicy. Na początku zrobiła kurs i licencję na Trójmiasto. Teraz ma uprawnienia na dwa województwa: Pomorskie i Warmińsko-Mazurskie oraz Gdańsk-Sopot-Gdynię i Toruń także licencje na Zamek w Malborku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, itd...

cegły 3

Jedna z ważniejszych cegieł w kolekcji, pochodzi z Holandii. Podarunek od mennonickiej rodziny. Katarzyna Czaykowska jest chyba jedyną Polką zapraszaną na konferencje Mennonitów i jedynym przewodnikiem oprowadzających ich po Żuławach.

Dla powstania kolekcji cegieł przełomowy okazał się kurs w Malborku. Tam właśnie kazano jej słuchać cegieł, no i wpadła na dobre. Teraz znajomi wiedzą, że najlepszy prezent dla Katarzyny Czaykowskiej to cegła. Nie może być jednak byle jaka, musi mieć parę setek lat i najlepiej odciśnięty ślad jakiejś historii, którą prewodniczka chętnie podzieli się z innymi.

Posłuchaj audycji z Katarzyną Czaykowską:


cegły 5


Figlarna cegła z Torunia. Czaykowska otrzymała ją w prezencie po zdaniu egzaminu na przewodnika po tym mieście.

Więcej informacji o Katarzynie Czaykowskiej i jej nie tylko ceglanej, ale przede wszystkim historyczej pasji, znajdziesz na jej blogu. KLIKNIJ TUTAJ

cegły 4
W kolekcji brakuje na pewno cegły z miejsca w którym ta pasja się rozpoczęła z Malborka.  I takiej nie będzie. Chociaż zamek zbudowano z 35 milionów cegieł to dla Katarzyny Czaykowskiej miejsce zbyt ważne, że staranie się o taki egzemplarz to swego rodzaju świętokradztwo. 
Włodzimierz Raszkiewicz